Videowall 55Svh7F-A
Videowall 55Svh7F-A
Code: 55SVH7F-A
Status: Stocking
  • Origin: Korea
  • Brand: LG
  • Height: 855 mm
  • Width: 1353 mm
  • Depth: 262 mm
  • Weight: 23.6 kg
  • 1 year warranty
    Top selling products
✅ General introduction to Video Wall 55SVH7F-A
Utilizing LG's pioneering display technology, the 0.44mm uniform bezel Video Wall 55SVH7F-A delivers seamless picture perfection with vivid colors across the large assembled screen. Minimizes the display of borders, opening up great opportunities in various markets for LG homes
55SVH7F-A is a product recognized by Nemko as a quality product
55SH7F-A is recognized by Nemko Organization as a Nemko quality product
- The global organization that tests and certifies electrical related equipment (Source: Internet)
✅ 55SVH7F-A video wall video wall has vivid picture quality, excellent colors
✔ Video wall 55SVH7F-A has a higher viewing angle
Video wall 55SVH7F for higher viewing angles
Video wall 55SVH7F-A for higher viewing angles (Source: Internet)
✔ Video wall 55SVH7F-A has a wider viewing angle
55SVH7F for a wider viewing angle
55SVH7F-A for wider viewing angle (Source: Internet)
✔ Video wall 55SVH7F-A is capable of displaying uniform colors
55SVH7F enables uniform color rendering
55SVH7F-A enables uniform color rendering
✔ Video wall 55SVH7F-A reduces image distance deviation between compound contours
55SVH7F reduces image distance deviation between compound contours
55SVH7F-A reduces image distance deviation between compound contours (Source: Internet)
✔ Video wall 55SVH7F-A with smart calibration
55SVH7F-A integrates intelligent tuning feature
55SVH7F-A tích hợp tính năng hiểu chỉnh thông minh (Nguồn: Internet)
✅ Màn hình ghép Video wall 55SVH7F-A có nền tảng biển báo thông minh mạnh mẽ
✔ Video wall 55SVH7F-A có hiệu suất cao và khả năng mở rộng lớn
Products with high performance and great scalability
Sản phẩm có hiệu suất cao và khả năng mở rộng lớn (Nguồn: Internet)
✔ Video wall 55SVH7F-A tạo và hiển thị nội dung linh hoạt
Flexible content creation and display
Tính năng tạo và hiển thị nhiều nội dung linh hoạt (Nguồn: Internet)
✅ Màn hình ghép Video wall 55SVH7F-A có UX thông minh thân thiện với người dùng
Video wall 55SVH7F-A Cấu trúc menu trực quan
55SVH7F has an intuitive menu structure
55SVH7F có cấu trúc menu trực quan (Nguồn: Internet)
✔ Video wall 55SVH7F-A có GUI dành riêng cho hướng dọc
GUI structure exclusively for portrait orientation
Cấu trúc GUI dành riêng cho hướng dọc (Nguồn: Internet)
✅ Màn hình ghép Video wall 55SVH7F-A tiện lợi cho người dùng
✔ Video wall 55SVH7F-A with easy color adjustment
55SVH7F video wall with easy color adjustment
Video wall 55SVH7F has the ability to easily adjust colors (Source: Internet)
✔ Video wall 55SVH7F-A simple white balance adjustment
55SVH7F simple white balance adjustment
55SVH7F simple white balance adjustment (Source: Internet)
✔ Video wall 55SVH7F-A Daisy LAN chain management
55SVH7F-A daisy chain management LAN
55SVH7F-A daisy chain management LAN (Source: Internet)
✔ Video wall 55SVH7F-A with real-time care
55SVH7F-A has real-time interest
55SVH7F-A has real-time interest capability (Source: Internet)
✅ Specifications and connection port system for video wall 55SVH7F-A
✔ Basic specifications of the video wall 55SVH7F-A
  • Panel technology: IPS
  • Screen Size: 55"
  • Resolution: 1920x1080
  • Brightness: 500cd/m2
  • Operation: 24 hours/day
  • Lifespan: 50,000 hours
  • Bezel: 0.88mm